ISI - Innowacyjna Spółka Inżynierska

 
Panelem dotykowym GIRA KNX

FAQ, czyli najczęsciej zadawane pytania dotyczące inteligentnego domu i systemu KNX/EIB.

P: Co to jest inteligentny dom?
O: Dom inteligentny to budynek z instalacją, w której wszystkie urządzenia połączone są za pośrednictwem magistrali, która pozwala na wymianę informacji pomiędzy zainstalowanymi urządzeniami. Fizycznie, magistralą taką najczęściej jest przewód elektryczny, ale rolę tę mogą również pełnić fale radiowe lub nawet dodatkowe przewody zasilające w sieci zasilającej. Umożliwia instalacjom takim jak np. klimatyzacja, wentylacja ogrzewanie, oświetlenie, rolety/żaluzje komunikować się. W efekcie możliwa jest złożona reakcja takiego domu na zaistniałą zmianę w otoczeniu. Obrazowo, przykładowy scenariusz w odpowiedzi na wykrycie opadów deszczu to nie tylko domknięcie okien dachowych, ale i wyłączenie lub odłożenie w czasie harmonogramowego podlewania roślin przez system nawadniający ogród.

P: Czym się różni system inteligentnego budynku KNX/EIB od konkurencyjnych rozwiązań, których ostatnio pojawiło się dużo na rynku polskim?
O: - rozwiązań o faktycznie dużych możliwościach tak naprawdę jest na rynku niewiele, większość się rozwija, a część szybko kończy karierę. KNX jest rozwiniętym systemem, cały czas się rozwija i ze względu na swoją powszechność nie zniknie nagle z rynku,
- uniwersalność i możliwość zastosowanie urządzeń od różnych producentów zrzeszonych w ramach systemu KNX/EIB pozwala na dobór wzornictwa urządzeń i ich funkcjonalności w największym na rynku zakresie,
- opieka i nadzór organizacji KNX wymusza na producentach zapewnienie wysokiej jakości wyrobów,
- w razie uszkodzenia urządzenia, zdecentralizowana struktura KNX skutkuje awarią tylko uszkodzonego urządzenia a nie systemu zarządzającego całym budynkiem,

P: Komu jest potrzebny inteligentny dom?
O: Osobom szukającym komfortu, estetyki i stylu w każdym detalu, bezpieczeństwa czy chociażby prestiżu, równie dużo przyjemności będą z niego czerpać ekologom czy zwykli ludzie chcący rozsądnie oszczędzającym energię i dbać o środowisko na własnym podwórku. Szukając komfortu, bezpieczeństwa ekonomiki spalania czy prestiżu, w zależności od potrzeb, wymieniamy samochody na coraz nowsze. Wyposażanym je w wielostrefową klimatyzację z dokładną regulacją temperatury, systemu kontroli trakcji itd. Natomiast w domach wiele osób nadal stosuje instalacje elektryczną rodem z XVIII wieku, wyposażoną dodatkowo tylko w podstawowy zestaw bezpieczników. Wiele osób jednak wybiera inteligentny dom i montuje w swoim domu współczesną instalację, dając sobie, swoim znajomym i gościom komfort mieszkania wygodnie i nowocześnie.

P: Dlaczego warto zdecydować sie na inteligentny dom?
O:-  zwiększenie komfortu użytkowania mieszkania/budynku
- duże oszczędności energii w trosce o ochronę środowiska
- automatyzacja wielu codziennie używanych funkcji, a więc oszczędność czasu i możliwość zapomnienia o wielu codziennych drobiazgach,
- możliwość zdalnego nadzoru i sterowania obiektem z jednego miejsca
- możliwość zarządzania instalacjami w całym domu
- dostęp do szerokiej palety urządzeń elektrotechnicznych mogących zdobić a nie szpecić ściany, z różnorodnych wysokiej jakości materiałów (również naturalnych)
- bezpieczeństwo pożarowe i przeciwporażeniowe poprzez wykorzystanie przewodów sterujących z niskim napięciem, tzw. bezpiecznym
- możliwość łatwej zmiany funkcji przypisanych urządzeniom w późniejszym czasie, również po okresie dłuższej eksploatacji,
- obniżenie kosztów eksploatacji
- zwiększone bezpieczeństwo poprzez integracje systemu alarmowego z funkcjami powiadomień i sterowania (np. zamknięcie rolet na sygnał otwarcia okna) inteligentnego domu

P: Czy obsługa rozbudowanych i zaawansowanych technicznie instalacji nie jest zbyt skomplikowana?
O: Nie. Dla końcowego użytkownika ma być łatwa i zwiększać komfort użytkowania domu czy budynku. Klawisze mogą posiadać opisy wykonywanych funkcji, jednym z nich możemy rozkazać instalacji wykonania kilku czynności jednocześnie np. wywołać przykładową scenę "kolacja" przy której zazwyczaj wieczorem cała rodzina spożywa kolację. System może wtedy zasłonić rolety w oknach, włączyć ogrzewanie podłogowe w jadalni, oraz zapalić oświetlenie w kuchni a przyciemnić w salonie, podnieść temperaturę w sypialniach, z których cały dzień nikt nie korzystał dlatego nie były dogrzewane.
Korzystając z paneli dotykowych zamontowanych domu lub uzyskując dostęp przez komputer, czy urządzenie mobilne np. typu iPhone możliwe jest sprawdzenie stanu instalacji a nawet sterowanie jej funkcjami z innego miejsca oddalonego o wiele kilometrów od domu dzięki połączeniu z internetem. Takie rozwiązanie sprawdzi się do sterowania domem z kanapy z telefonem w ręce, ale będąc też w podróży zagranicznej, czy też do zarządzania instalacją w wielkich biurowcach.

P: Podoba mi się taka instalacja. Jakie są koszty inteligentnego domu? Ile to kosztuje w systemie KNX? Ile średnio kosztuje metr kwadratowy takiej instalacji?
O: Trudno określić koszt instalacji za metr kwadratowy. Cena potrafi się bardzo wahać (wielokrotnie!) w zależności od oczekiwań co do funkcjonalności domu, ale i do wyglądu urządzeń. System KNX to jakość i prestiż, a jakość kosztuje... prawdą jest że nie jest to system najtańszy na rynku. Należy się liczyć z 10-20% wyższymi kosztami niż w przypadku innych systemów oferujących analogiczne funkcje. O oszacowanie kosztów instalacji należy się zwrócić do projektanta inteligentnego domu - uczciwe firmy stworzą wstępny kosztorys za darmo oferując jednocześnie radę dla oczekującego poprowadzenia za rękę przez nowe zagadnienia klienta. Tu zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Po analizie oferty i rozmowie z projektantem inwestor podejmuje decyzję co do kształtu instalacji w swoim domu/budynku. Innowacyjna Spółka Inżynierska chętnie wykona dla Państwa wstępny kosztorys, omówi, doradzi. Nieuczciwym byłoby naszym zdaniem podawaniem ceny za metr wziętej z powietrza, która następnie wielokrotnie minie się z rzeczywistością.

P: Ile można zaoszczędzić na inteligentnym domu?
O: Nie da się obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od budynku, od zachowań jego użytkowników i stylu życia/pracy. Osoby skrupulatne i oszczędne zaoszczędzą dużo mniej, ale osoby nie pamiętające o tym, by wyłączyć grzejnik, gdy otwiera się na dłużej okno czy zostawiające zapalone światło po wyjściu z pomieszczenia mogą zaoszczędzić nawet do 70-80% energii. Bezpiecznie można założyć średnią wartość oszczędności na opłatach za energię na poziomie 30-40%. Przy rosnących cenach energii (nie wspominając już o uciążliwości dla środowiska) 30-40% wydaje się być wartością skłaniającą do rozważenia inwestycji w inteligentny dom.

P: Na jakim etapie budowy należy rozważyć montaż instalacji KNX/EIB i kiedy się decydować?
O: Jak zwykle - im wcześniej tym lepiej. Najlepiej, gdy już rozkład pomieszczeń w budynku jest ustalony i wszystkim pomieszczeniom przypisane są funkcje jakie będą przypuszczalnie pełnić dobrze jest zgłosić się do firmy projektującej inteligentne domy. Zaletą systemu KNX/EIB jest jego elastyczność i łatwość modyfikacji, jednak niektóre sprawy trzeba przewidzieć i ustalić wcześniej - chociażby ze względu na koszty. Skoro Państwo już przeczytali kilka dobrych rad to zapraszamy do konsultacji i wyjaśnienia wątpliwości już na tym etapie.

P: Jak wygląda typowy proces składania zapytania ofertowego i realizacji inwestycji?
O: 1. Złożenie zapytania o wstępną wycenę
2. Rozmowa z projektantem, ustalenie potrzeb klienta, analiza planów budynku
3. Przedstawienie wstępnej wyceny
4. Decyzja o inwestycji w instalację inteligentnego domu
5. Rozmowa i szczegółowe dopasowanie oferty, ustalenie szczegółów
6. Zawarcie umowy
7. Wejście ekipy elektrycznej, stały nadzór nad prowadzeniem instalacji
8. Zaprogramowanie urządzeń, uruchomienie i przetestowanie instalacji
9. Eksploatacja

P: Jaki system inteligentnego domu wybrać? Radiowy czy oparty o kable?
O: Zdecydowanie oparty o kable ...pod warunkiem, że jest to możliwe. Generalnie, przekazywanie informacji drogą kablową jest zdecydowanie bardziej niezawodne i bezpieczniejsze. Komunikacja radiowa, oprócz wygody i skrócenia prac instalacyjnych, posiada wady - możliwe problemy z zasięgiem i siła sygnału radiowego oraz możliwość przechwycenia poleceń. Instalacja radiowa sprawdzi się w instalacjach modernizowanych gdzie położenie kabli jest niemożliwe lub trudne np. obiekty zabytkowe (retrofiting). System radiowy sprawdzi sie też na otwartych przestrzeniach, np. w ogrodzie. Jeśli już system radiowy to zapewniający bezpieczną komunikację i ew. możliwą integrację z systemami typ KNX. Przykładem takiego systemu jest GIRA eNet.


Na zdjęciu pokazany jest panel dotykowy GIRA KNX/EIB umożliwiający zarządzanie całym obiektem budowlanym. Dzięki rozbudowanej wizualizacji można błyskawicznie ocenić stan każdego z urządzeń należących do instalacji inteligentnego domu, odczytać temperatury w pomieszczeniach, stany zagrożenia itp. Sterowanie instalacją elektryczną, ogrzewaniem, multiroom, itd. odbywa się za dotknięciem palca. Dane mogą być archiwizowane, przedstawiane tabelarycznie oraz graficznie.

 
 

Wszystkie materiały fotograficzne pochodzą ze strony www.gira.com

Ta strona używa ciasteczek, aby analizować ruch na stronie i tylko tyle. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej o ciasteczkach to wejdź bezpośrednio na stronę: https://www.google.com/intl/pl/policies/privacy/partners/