ISI - Innowacyjna Spółka Inżynierska
 
   
Iluminacja ogrodu

 

Jeśli chcesz przeczytać krótszy opis, przejdz do skróconej wersji opisu inteligentnego domu KNX/EIB.

 

System inteligentnego budynku KNX/EIB jest najbardziej rozpowszechnionym europejskim standardem systemów automatyki budynkowej. Dzięki swojej powszechności, wielu producentów urządzeń użytku domowego oferuje bramki łączące ich urządzenia z magistralą KNX. Pozwala też na instegrację z innymi systemami automatyki, umożliwiając współracę z szeroką gamą urządzeń i systemów stosowanych w budownictwie.

Uniwersalność instalacji pozawala na zintegrowanie w jeden system zarządzania budynkiem, takich funkcji jak sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją, żaluzjami/roletami, kontrolą dostępu oraz integracją z systemem alarmowym czy audio. Oczywiście możliwych jest wiele innych funkcji, o realizację których należy zapytać przy projektowaniu instalacji specjalnie dla Państwa. Systemem można sterować poprzez internet/domowe WiFi czy pilotami radiowymi (np. poprzez rozbudowę o system GIRA eNet).

Oprzewodowanie systemu KNX pracuje przy bezpiecznym dla człowieka napięciu (24V).
Niewątpliwą zaletą systemu KNX jest łatwość wprowadzania zmian w istniejącej instalacji. Żeby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu instalacji/zmodernizować ją, zazwyczaj wystarczy samo szybkie i bezproblemowe przeprogramowanie urządzeń przez instalatora. W przypadku sieci radiowej podatność na modernizacje jest jeszcze większa.
O ile urządzenia standardu KNX podlegają dokładnej weryfikacji jakości i zgodności ze standardem, o tyle, jak każdy element elektroniczny, mogą ulec awarii. Decentralizacja systemu zapewnia, że awaria jednego z urządzeń nie zakłóci funkcjonowania pozostałych.


Aby mogli sobie Państwo wyobrazić, co daje inteligentna instalacja budynkowa, przytoczone zostaną przykłady często realizowanych funkcji.


Wygodnie

Automatyzacja naszego budynku znacznie zwiększa jego funkcjonalność i komfort użytkowników. Wiele błahych czynności dnia codziennego może za nas wykonać system.
Jeśli zastanowić się, ile czasu codzienne zabierają takie czynności, odkryją Państwo jak dużo czasu pozwala odzyskać budynek.
czujnik dymu GIRA Już nie trzeba będzie pamiętać o podlewaniu ogrodu ani tracić na to czasu. O określonej porze zraszacze samoczynnie włączą się w ogrodzie (o ile nie wystąpią wcześniej opady deszczu- wtedy ta czynność nie będzie potrzeba). Wracając po męczącym dniu w pracy, dom sam przygotuje dla Państwa ciepłą kąpiel i zwiększy temperaturę w pokojach oraz łazience, po odebraniu smsa (lub kliknięciu na przycisk w wizualizacji na akranie nowoczesnego telefonu/palmtopa/laptopa) od któregoś z domowników stojących w korku.
Wyobraźcie sobie Państwo jak siedząc w fotelu możecie sterować nie tylko oświetleniem, telewizją satelitarna i ogrzewaniem w całym pokoju, ale w całym domu i to za pośrednictwem pilota. Czyż nie byłoby to wygodne? Albo siedząc w gabinecie przed komputerem obserwować, co dzieje się w całym domu, wygasić niepotrzebne oświetlenie oraz nagrzać saunę, żeby była gotowa po zakończeniu pracy.

Ekonomicznie

Kolejną ważną kwestią jest oszczędność. Zastosowanie czasowego sterowania oświetleniem i ogrzewaniem, pozawala na ograniczenie zużycia energii, np. nocą, kiedy to temperaturę w pomieszczeniu można zmniejszyć a oświetlenie automatycznie wyłączyć.
Pomiar temperatury w pokoju pozwoli na dogrzewanie lub chłodnie pomieszczenia tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, natomiast czujnik natężenia światła w słoneczny dzień zamknie rolety zamiast włączać energochłonną klimatyzację w pomieszczeniu. Nie dość, że komfort cieplny będzie automatycznie zachowany na tym samym poziomie, to jeszcze w oszczędny sposób.
W biurze w godzinach pracy, temperatura może być wstępnie podniesiona, a gdy przyjdzie pracownik i system wykryje jego obecność, podniesiona o kolejnych parę stopni, aby zapewnić mu komfort cieplny. Utrzymanie właściwej temperatury zapewni termostat. Wychodząc, pracownik poinformuje system o opuszczeniu biura (np. klawiszem czy kartą magnetyczną, przechodząc przez drzwi), a system przejdzie w tryb energooszczędny, obniżając temperaturę i odcinając dopływ prądu do pokoju. W biurze w godzinach pracy, temperatura może być wstępnie podniesiona, a gdy przyjdzie pracownik i system wykryje jego obecność, podniesiona o kolejnych parę stopni, aby zapewnić mu komfort cieplny. Utrzymanie właściwej temperatury zapewni termostat. Wychodząc, pracownik poinformuje system o opuszczeniu biura (np. klawiszem czy kartą magnetyczną, przechodząc przez drzwi), a system przejdzie w tryb energooszczędny, obniżając temperaturę i odcinając dopływ prądu do pokoju.
Sterowanie audi GIRA-RevoxW przypadku hotelu, recepcjonista może mięć dostęp do wizualizacji budynku i sprawdzić czy wszystkie niepotrzebne urządzenia już nie pracują, a jeśli pracują, to zdalnie je wyłączyć.

Bezpiecznie

Integracja w jeden system: czujników, detektorów i systemu alarmowego, zwiększa bezpieczeństwo nieruchomości, jak i jej użytkowników. Wykryte zdarzenia mogą uruchamiać określone funkcje alarmowe, a informacje o ich wystąpieniu wyświetlane na wyświetlaczu zamontowanym w ścianie lub wysyłane pocztą elektroniczną lub smsem do właściciela, który jest właśnie na wakacjach. Przykładowo, wykrycie ruchu w ogrodzie może spowodować automatycznie zasunięcie wszystkich żaluzji, zapalnie światła (w domu i ogrodzie) oraz wysłanie alarmu do firmy ochroniarskiej oraz smsa na numer Państwa telefonu.
Będąc przy wakacyjnych wyjazdach i bezpieczeństwie, możliwe jest zaprogramowanie tak systemu, aby w czasie wyjazdu symulował nasza obecność poprzez sterowanie oświetleniem. Możliwy jest również zdalny dostęp do instalacji w domu za pośrednictwem internetu. W ten sposób możemy kontrolować sytuacje, posiadając podgląd zainstalowanych kamer czy sterować udostępnionymi funkcjami.
Innym scenariuszem może być wykrycie zalania w łazience. Wtedy instalacja może powiadomić użytkownika o zdarzeniu oraz zamknąć dopływ wody do łazienki. Systemy kontroli dostępu pozwolą Państwu łatwo przyporządkować sprzątaczce dostęp do określonych pomieszczeń w domu, a Państwa dzieci odciąć od garażu, w którym trzymacie, niebezpieczne dla nich elektronarzędzia. Jeszcze lepiej taki system sprawdzi się w dużej firmie. Co więcej system może rejestrować kto i kiedy odwiedził dane pomieszczenie. Należy zaznaczyć, że nie potrzebne już jest noszenie pęku kluczy, a np. karta magnetyczna czy odcisk palca. Jednoznacznie zidentyfikują one użytkownika i posiadany przez niego zakres uprawnień.

Wymienione zostały tylko przykładowe scenariusze, które miały podziałać na Państwa wyobraźnie i chociaż zarysować, jak wiele korzyści mogą Państwo uzyskać z instalacji inteligentnego budynku. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej i wszelkie Państwa życzenia postaramy się spełnić.

 

Wszystkie materiały fotograficzne pochodzą ze strony www.gira.com

Ta strona używa ciasteczek, aby analizować ruch na stronie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej o ciasteczkach to wejdź bezpośrednio na stronę: https://www.google.com/intl/pl/policies/privacy/partners/