To już trzecia i ostatnia część z cyklu FAQ. Zaktualizowana. Poprzednich proszę szukać wśród pozostałych artykułów. Jeśli ktoś z Państwa miał jakieś pytania/pomysły/uwagi, to proszę o wysyłanie tego mailem – postaram się odpowiedzieć, a może nawet utworzyć w przyszłości czwartą część FAQ.
P: Ile to kosztuje?
O: Godzina pracy doświadczonego inżyniera jest dość wysoka, a inflacja nie pozwala jej spaść. Aktualnie jest to u nas 175 zł netto za godzinę. Jednak w przypadku projektów i dłuższych prac zawsze dawane są duże rabaty. W praktyce ta cena staje się dużo niższa.
Jeśli chodzi o urządzenia, to też są zdecydowanie droższe niż klasyczna instalacja. Ale trudno porównywać klasyczną instalację z instalacją automatyki. W każdym razie system KNX jest jednym z droższych na rynku.
Tak, żeby podać konkret – można przyjąć, że same urządzenia KNX i usługa to dodatkowe (bez kabli, prowadzenia kabli , podłączeń elektrycznych itd.) min. 50 000 zł w przypadku już fajnej instalacji w małym domu. Ale każda instalacja jest inna i trudno tu podawać średnią cenę za metr.
P: Jakie są problemy z tym produktem?
Jak z każdym technicznie zaawansowanym produktem – ryzyko awarii rośnie im jest bardziej skomplikowany. Całe szczęście system KNX ma architekturę zdecentralizowaną, więc awaria jednego urządzenia nie unieruchomi zazwyczaj całej instalacji. Certyfikat KNX też swoje kosztuje, wiec zazwyczaj producenci urządzeń KNX, naklejają to logo na urządzenia z półki droższej, ale i o wyższej jakości.
Problem też może wyniknąć w użytkowaniu, jeśli projektant/architekt bez doświadczenia nie weźmie pod uwagę, jak zaprojektować funkcje i rozmieszczenie przycisków, aby było prościej a nie trudniej niż w przypadku tradycyjnej instalacji.
P: Czy jesteście dobrzy i doświadczeni w tym co robicie?
Tak. Mamy wieloletnie doświadczenie. Szczególnie w domach/mieszkaniach jednorodzinnych i obiektach sakralnych. Pracujemy z doświadczonymi ekipami elektrycznymi, a w razie problemów wspieramy radą. Znamy system od strony elektrycznej, projektowania funkcji, rozmieszczenia przycisków, a nawet warstwy cyberbezpieczeństwa. Potwierdzają to liczne publikacje w prasie, książki oraz liczba wykonanych instalacji.
P: Dobre praktyki? Jak to wykorzystać?
To temat, który trudno ubrać w słowa. Najlepiej bezpośrednio usiąść i porozmawiać o projekcie.
W trzech słowach i kluczowe to:
– wykorzystać korzyści jakie daje system inteligentnego domu przy projektowaniu funkcji przycisków
– znaleźć doświadczonego projektanta KNX zaraz jak powstanie projekt pomieszczeń i tego odbiorników elektrycznych, które mają się tam znaleźć
