To już druga część FAQ. Pierwszej szukaj wśród pozostałych artykułów.
P: Czy obsługa rozbudowanych i zaawansowanych technicznie instalacji nie jest zbyt skomplikowana?
O: To zależy 😉 Dla końcowego użytkownika ma być łatwa i zwiększać komfort użytkowania domu czy budynku, zależy o jakiej wielkości obiektu mówimy. Klawisze mogą posiadać opisy wykonywanych funkcji, jednym z nich możemy rozkazać instalacji wykonanie kilku czynności jednocześnie np. wywołać przykładową scenę „kolacja” przy której zazwyczaj wieczorem cała rodzina spożywa posiłek. System może wtedy zasłonić rolety w oknach, włączyć ogrzewanie podłogowe w jadalni, oraz zapalić oświetlenie w kuchni a przyciemnić w salonie, podnieść temperaturę w sypialniach, z których cały dzień nikt nie korzystał dlatego nie były dogrzewane.
Sterowanie może być też trudne, jeśli zainstalujemy w domu bardzo dużo obwodów elektrycznych i systemów IoT, ani nikt nam nie doradzi jak je zintegrować, ani nie przemyślimy tego przed rozpoczęciem projektowania funkcjonalności pomieszczeń.
„Inteligentny dom” i osoba go uruchamiająca umożliwiają centralizację, zaplanowane scenariusze i relacje, łączące wiele odbiorników elektrycznych we wspólny ekosystem.
Przykładowo, korzystając z paneli dotykowych zamontowanych domu lub uzyskując dostęp przez komputer, czy urządzenie mobilne np. typu iPhone możliwe jest sprawdzenie stanu instalacji, a nawet sterowanie jej funkcjami z innego miejsca oddalonego o wiele kilometrów od domu dzięki połączeniu z internetem. Takie rozwiązanie sprawdzi się do sterowania domem z kanapy z telefonem w ręce, ale będąc też w podróży zagranicznej, czy też do zarządzania instalacją w wielkich biurowcach np. z recepcji.
P: Podoba mi się taka instalacja. Jakie są koszty inteligentnego domu? Ile to kosztuje w systemie KNX? Ile średnio kosztuje metr kwadratowy takiej instalacji?
O: Trudno określić koszt instalacji za metr kwadratowy. Cena potrafi się bardzo wahać (wielokrotnie!) w zależności od oczekiwań co do funkcjonalności domu, ale i do wyglądu urządzeń. System KNX to jakość i prestiż, a jakość kosztuje… prawdą jest że nie jest to system najtańszy na rynku. Należy się liczyć z 10-20% wyższymi kosztami niż w przypadku innych systemów oferujących analogiczne funkcje. O oszacowanie kosztów instalacji należy się zwrócić do projektanta inteligentnego domu – uczciwe firmy stworzą wstępny kosztorys za darmo oferując jednocześnie radę dla klienta oczekującego poprowadzenia za rękę przez nowe zagadnienia. Tu zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Po analizie oferty i rozmowie z projektantem inwestor podejmuje decyzję co do kształtu instalacji w w swoim domu/budynku. Innowacyjna Spółka Inżynierska chętnie wykona dla Państwa wstępny kosztorys, omówi, doradzi. Nieuczciwym byłoby naszym zdaniem podawaniem ceny za metr wziętej z powietrza, która następnie wielokrotnie minie się z rzeczywistością.
P: Ile można zaoszczędzić na inteligentnym domu?
O: Nie da się obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od budynku, od zachowań jego użytkowników i stylu życia/pracy. Osoby skrupulatne i oszczędne zaoszczędzą dużo mniej, ale osoby nie pamiętające (lub po prostu leniwe) o tym, by wyłączyć grzejnik, gdy otwiera się na dłużej okno czy zostawiające zapalone światło po wyjściu z pomieszczenia mogą zaoszczędzić nawet do 70-80% energii. Bezpiecznie można założyć średnią wartość oszczędności na opłatach za energię na poziomie 30-40%. Przy rosnących cenach energii (nie wspominając już o uciążliwości dla środowiska) 30-40% wydaje się być wartością skłaniającą do rozważenia inwestycji w inteligentny dom.