Przesłuchałem dziś podcast Huberman lab, odcinek Master Your Splle & be more Alert when awake – (dostępny tu: https://hubermanlab.com/master-your-sleep-and-be-more-alert-when-awake/ ). Bardzo fajny i przyjemnie się słucha. Poniżej wynotowałem kilka spostrzeżeń autora, które przy projektowaniu funkcjonalności inteligentnego domu mogą się przydać.
- obudź się światłem – naświetlenie z rana może pomóc uregulować pory snu i pomóc wstawać z energią – to żaden problem ustawić podnoszenie rolet i zapalnie światła w zależności od czasu (ew. czasu astronomicznego) lub informacji z czujników natężenia oświetlenie.
- oko człowieka pochłania promieniowanie – jak jest dużo niebieskiej barwy to ciało myśli że jest rano, jak mało niebieskiej i mniejsze natężenie to myśli że już wieczór. Jasne, że najlepiej wyłączyć komputer pod wieczór i wyjść na spacer ale nie zawsze się da. Tu też inteligentny dom pomoże trochę oszukać system (choć nie zastąpi spaceru rano i wieczorem i naturalnego światła (za autorem podcastu: „światło przez szybę jest 50x mniej efektywne niż bezpośrednie słoneczne”).
o świetle niebieskim rozpisuję się tu: https://budujnowoczesnie.pl/zdrowe-oswietlenie/
A o sterowaniu źródłami światła niebieskiego napiszę w przyszłości artykuł tutaj. trochę o tym będzie też w książce wydawnictwa PWN, która w przyszłym roku mam nadzieję pójdzie do druku. Opisuję w niej pracę ze ściemniaczem JUNG który pozwala na regulację nie tylko natężenia oświetlenia ale tez i barwy pasków LED. - Światło ciepłe i świecące z dołu będzie lepsze wieczorem przed pójściem spać lub gdy obudzimy się w nocy aby pójść do łazienki/kuchni/sypialni dziecka etc. Dobrze się sprawdzi tu kompletna ciemność, kominek czy świeczka, ale łatwiej zautomatyzować i dobrać pasek LED o ciepłej barwie (a najzdrowiej (bo nie wiem czy „najlepiej”) czerwone światło) i zamontować go przy podłodze, lub tak aby na nią świecił.
- W zależności od światła organizm nie tylko reguluje sen przez produkcje melatonimy. Wpływa na wiele innych procesów życiowych i wiele innych hormonów (np. dopamina – może stąd w bogatszych i mniej doświetlonych społeczeństwach skandynawskich moda i zalecenia lekarskie na regularne wczasy w „ciepłych krajach”?).
- Modne na fejsbukach i youtube biohakerskie okulary z niebieskim filtrem to fajna rzecz …ale wieczorem. Rano raczej będą szkodzić. Sporo też można zrobić dobierając źródła światła w domu i nimi sterując. Komputery i telefony tez maja funkcję filtra barwy niebieskiej w ekranie w zależności od czasu (choć to zdecydowanie mniej efektywne niż okulary z filtrem niebieskim podobno).
- Na allegro można kupić lampki z regulacja barwy. Philips hue i jego odpowiednik od xiaomi tez posiada takie funkcje – to najtańszy sposób i najprostszy w wykonaniu, choć będzie wymagał kolejnych przycisków i emisji kolejnych fal radiowych. Philipsa można oczywiście zintegrować z cała instalacją inteligentnego domu w KNX i cześć z tych niedogodności zniwelować.
- Jeśli ktoś z czytających chciałby coś takiego zrobić u siebie w domu to zachęcam do kontaktu.